Mina’nın Çocukları Projesi

Projeler

Mina’nın Çocukları, 11 Mart 2018’de genç işkadını Mina Başaran ile 10 yakın arkadaşının bir uçak kazasında yaşamlarını yitirmeleri üzerine, kızının anısını ölümsüzleştirmek adına Beril Başaran’ın rehberliğinde ve TÜKD İstanbul Şubesi dayanışmasıyla hayata geçmiş olan bir sosyal sorumluluk projesidir. 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü’nde basına duyurulan projenin amacı, Mina Başaran’ın kadına yönelik fırsat eşitliğine ve pozitif ayrımcılığa yapmış olduğu vurgudan yola çıkarak, geleceği aydınlatacak gençlere ulaşmaktır.
Projenin yaratıcılarından biri olan bursiyerimiz Gülsen Genç’in ifadesiyle, “Mina’nın Çocukları; ortak aklın süzgecinden geçmiş, umutla beslenmiş, geçmişi, şu anı ve geleceği yani yaşanabilecek tüm anları kucağında toplamış, sevginin her haliyle beslenmiş kolektif bir üretimin sonucudur. Bu üretimin inşası ise daha umutlu ve mutlu bir dünyanın var olabileceği gerçeğini karşılar.”

İki aşamadan oluşan projenin hedefi 10-14 yaş arası ihtiyaç sahibi çocukların maddi ve manevi gelişimlerine destek olmakta, kendilerine ve geleceğe güvenle bakmalarına, her tür ayrımcılığa karşı durabilmeyi öğrenmelerine katkıda bulunmaktayız. Bu doğrultuda, ilk aşamada projede çalışacak olan 11 bursiyerimiz, uzman psikologlardan çocuklarla etkili iletişim, sosyal davranış modelleri, zihinsel gelişim ve zeka geliştirici oyunlar konularında eğitim almakta, ayrıca zaman yönetimi, toplumsal cinsiyet eşitliği, yeşil yakalı olmak, sağlıklı kızgınlık gibi konularda da bilgilendirilmektedir. İkinci aşamada ise bursiyerlerimiz yaz tatilleri içerisinde, kendi yörelerinden seçtikleri çocuklarla iletişime geçerek projenin amacına yönelik çalışmaları yürütmektedir.

Bugüne kadar Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Mardin, Van, Adana, Yalova, Ordu, Diyarbakır, Manisa ve İstanbul’da yürütülmüş olan Mina’nın Çocukları Projesi, aile ve çocuk ile tanışmanın ardından; çocuklarla film izleme, kitap okuma, toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini kazandıran Toplumsal Eşitlik oyununu oynama, yeşil yakalı olma bilincini kazandırmak adına fidan dikme, meyvenin çekirdeğini toprağa gömme, hayvanlarla bağ kurabilmek için sokaklara mama ve su kapları koyma, müze gezisi ve piknik yapma faaliyetlerini içermiştir. Ayrıca, çocukların yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda gelişimlerine yardımcı olacak yerel kurslara kayıtları yapılmıştır.
2020-21 döneminde proje grubumuz 25 bursiyere ulaşmıştır. Pandemi sürecinde, mevcut zor koşulların üzerine gelen kısıtlamalar ve derinleşen ekonomik krizin etkilerini hafifletebilmek umuduyla, çocuklara bilgisayar ve tablet temin ederek robotik kod öğrenmelerine yardımcı olmakta, hızla dijitalleşen yeni dünyaya uyum sağlayabilmeleri adına katkıda bulunmaktayız.

 

İŞ BANKASI HARBİYE ŞUBESİ

Hesap Sahibi: Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İstanbul Şubesi

IBAN: TR92 0006 4000 0011 0010 5673 76