Ülkemizin en köklü kadın kuruluşlarından biri olan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, 19 Aralık 1949 yılında Ankara’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve öncü üniversite mezunu kadınları Süreyya Ağaoğlu, Sara Akdik, Şevket Fazıla Giz, Nüzhet Gökdoğan, Remziye Hisar, Nebahat Karaorman, Müfide Küley, Türkan Rado, Pakize Tarzi ve Beraat Zeki Üngör tarafından kurulmuştur. Bugün Türkiye genelinde 26 şubesi ile TÜKD, kadının eğitimi ve karar mekanizmalarında yer almasına odaklı farklı çalışmalar yürütmektedir.

Uluslararası düzeyde GWI/Graduate Women International (Dünya Üniversiteli Kadınlar Derneği)* üyesi olan TÜKD, 2013 yılında IFUW (International Federation of University Women) dünya kongresine ev sahipliği yapmıştır. Üç yılda bir düzenlenen kongreye 52 ülkeden 490 kadın katılmış, birçok önemli yerli ve yabancı misafir farklı panel, söyleşi, çalıştay ve sosyal etkinlikte bir araya gelme imkanı bulmuştur.

2008 yılında açılan TÜKD İstanbul Şubesi olarak gönüllülük esasına dayalı ve derneğin kuruluş amacına yönelik çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte, kapsamlı eğitim programları ve kültürel etkinlikler düzenlemekteyiz. Dostluk Köprüsü Burs Projesi kapsamında 198 şube üyesi ve çok sayıda destekçi ile İstanbul’un en seçkin üniversitelerini kazanmış başarılı, ihtiyaç sahibi 325 üniversiteli genç kıza burs vermekte, aralarında hayat boyu sürecek dostluk bağları kurmalarına yardımcı olmaktayız. Çocuk Gelinler Sorumluluk Projesi, Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi, Eğitime Katkı Projesi ve Armağınız Kitap Olsun diğer önemli çalışmalarımız arasında yer almıştır.

Bugünün genç kızlarını yarının eğitimli, başarılı ve ve topluma faydalı kadınları olma yolculuklarında tüm kalbimizle destekliyor, Türkiye’nin yüzünü güldüreceklerine olan inancımızla yolumuza devam ediyoruz.

* IFUW 2015 yılında ismini GWI olarak değiştirmiştir.

2022-25

TUKD İstanbul Şube Yönetim Kurulu:
Rahşan Bilge: Başkan
Güldal Göymen- Başkan Yardımcısı
Günsun Gülen- Genel Sekreter
Emine İspir- Sayman
Nezihe Bilhan
Zehra Canfesci
Nilgün Kayın
Lale Erentok
Melda Bayraktaroğlu
Zeynep Sağlam
Zeynep Kurtulan
Özden Soyer
Çerağ Ömerbaş Onmuş
Emine Tüba Şahin-CIR
Gülcan Ay Özen
Deniz Salaz Arslan
Merve Ateş

 

Denetçiler:
Mükafat Yaman
Rengin Türksoy
Başak Ovacık