KAPANMIS PROJELER

1-EĞİTİME KATKI

EĞİTİME KATKI PROJESİ: 

Projenin Amacı:

 

Dostluk Köprüsü projesinin geri dönüşümü olarak hayat bulan bu projenin amacı orta öğrenim gören ve destek bekleyen öğrencilere katkıda bulunmak, böylece eğitim / zaman yetersizliğinden çocuklarına yardımcı olamayan kadınların yükünü hafifletmektir.

 

Faaliyetler:

 

TÜKD İstanbul Şubesi Bursiyerleri tarafından Cumartesi 8 saat, Pazar 8 saat olmak üzere haftada 16 saat Matematik, Fen, Türkçe ve İngilizce dersleri verilmektedir. Bu dersler Beşiktaş Kadın Konseyi ve bizim görevlendirdiğimiz eğitim kadrosu tarafından denetlenmektedir.

 

Uygulama:

 

· Öğrenci seçimi, taşımacılık ve ders mekanı belediyelerce temin edilmektedir

· Eğitim veren bursiyerlerin saat ücreti tukd İstanbul Şubesi tarafından karşılanmaktadır.

· Denetleme belediyelerle ortak yapılmaktadır.

 

Diğer Destek Programlarımız:

 

1. Hukuk Bilgilendirme Toplantıları her ay düzenlenmekte ve Başkanımız Avukat Nazan Moroğlu tarafından Hukuk eğitimi gören öğrencilerimize kendi konularında çeşitli bilgiler verilmektedir.

2. Üyemiz Gülsen Gezer Uluslararası İlişkiler alanında eğitim gören öğrencilerimize İngilizce diplomatik Yazışma dersleri vermektedir

3. Tuba Öztek öğrencilerimizin İngilizcelerini geliştirmekte amacıyla haftada iki gün İngilizce konuşma toplantıları yapmaktadır.

4. Üyelerimiz Suna Pekiner ve Yeşim Pekiner'in sağladığı davetiyelerle öğrencilerimiz, Bahçeşehir Üniversitesinin Klasik Müzik Konserlerine ücretsiz katılabilmektedirler. 

Beşiktaş Kadın Konseyi ile yapılan çalışmalar:

2-KADIN ve KENTLİLEŞME

Proje Adı:

Kadın ve Kentlileşme

 

 

Projenin Hedefi:

- Kentimizde yaşayıp yaşadığı kenti hiç tanımayan, kentin sunduğu etkinliklerden faydalanamayan, sağlık, beslenme, çocuk yetiştirme ve kişisel gelişim konularında desteğe ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz kadınların kente uyum sağlamaları için çeşitli çalışmalar yapılması,

- Kadınların aile bütçelerine katkı sunarken kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmaları yönünde destek çalışmaları yapılması.

 

 

Projenin Amaçları:

 

- Belediye ile ortak bir sosyal sorumluluk projesi yapmak; kadınlara yönelik etkinlikler ve kenti tanıtıcı geziler düzenlemek,

 

- Derneğimizin alt katında bulunan merkezde çeşitli aydınlatma toplantıları düzenlemek.

 

 

Hedef Grup: 

Semtte yaşayan kadınlar

 

Proje Süresi:

1 yıl

 

Proje çalışma ekibi:

Proje Koordinatörü:

Projenin uygulama adımları:
- Belediyelerin onay ve desteğinin alınması,
- Gönüllü eğitimci ve danışmanların bulunması,
- Çeşitli yörelerde bu etkinlikleri tekrar edebilecek mekan ve paydaşlar bulunması,
- Etkinliğin geniş şekilde duyurulması.

İstanbul Şubesi bu proje ile ilgili bir çalışma yapmaktadır. Çalışmanın konusu "GEÇİCİ GÖÇLE BÜYÜKŞEHİRE GELEN KIZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN SORUNLARI"dır. Sosyolog Dr.Ceyda KULOĞLU tarafından yürütülen çalışma, farklı şehirlerden üniversite eğitimi için İstanbul'a gelmiş olan Dostluk Projemiz kapsamındaki bursiiyerlerimiz ile yapılacak anket ve derinlemesine mülakatlar ile gerçekleştirilecektir.

Burslu Öğrencilerimiz arasında yaptığımız 'KADIN ve KENTLİLEŞME' konulu kompozisyon yarışmasının sonuçları Karaköy - Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Konferans Salon'unda 3 Mart 2012 günlü yapılan etkinlikte açıklandı. Toplantıyı yöneten Sayın Prof. Korel Göymen ile 4 öğrencimizin yer aldığı panelde ,dinleyicilerinde katılımıyla çok çeşitli görüşler paylaşıldı ve konu etraflıca tartışıldı.

Projemiz ' KADIN ve KENTLİLEŞME' konusunda ilk toplantımız Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezinde 8 Kasım 2012 tarihinde yapıldi. Sayın Prof. Korel Göymen 'Kadının Kentle Bütünleşmesinin Koşulları' konulu bir konuşma yaptı.

3-AİLE İÇİ ŞİDDET

Proje Adı:
Aile İçi şiddetin Önlenmesi


Projenin Hedefi:

Aileden başlayarak kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadının topluma katılımı ve uyum sağlaması için bilgilendirilmesi amaçlı çeşitli toplantı ve panel çalışmaları düzenlemek.

Projenin Amaçları:

- Kadınların maruz kaldıkları şiddeti önlemek
- İş hayatından çekilmelerinin nedenlerini çözümlemek
- Onları yasal hakları konusunda aydınlatmak
- İş dünyasına ve sosyal hayata katılmalarına yardımcı olmak

Hedef Grup: 
Kadınlar


Proje Süresi:
1 yıl

ETKİNLİKLER:

 

22 Mayıs 2012

Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından insan hakları ihlaline farkındalık yaratacağına inanılarak yaptırıılan:

"KADINA YÖNELİK ŞİDDET HEYKELİ " açılışına yönetim olarak katıldık.

3 Mart 2012

Karaköy - Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Konferans Salon'unda yapılan etkinliğimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş, demokratik ve laik bir ulus-devlet temeline dayanmasını sağlayan üç yasanın kabul edildiği tarih olan 3 Martta gerçekleşmiştir. Açılış konuşmasını yapan Sayın Nazan Moroğlu Devrim Yasalarının önemine değinmiştir .Öğrencilerimiz arasında açtığımz 'Kadın ve Kentlileşme' konulu kompozisyon yarışmasının sonuçlarının açıklandığı toplantıyı Sayın Prof. Korel Göymen yönetmiş ve 4 öğrencimizin yer aldığı panelde ,dinleyicilerinde katılımıyla çok çeşitli görüşler paylaşılmıştır. Yarışmayı kazanan öğrencilerimize birer dönem ingilizce kursa katılım imkanı sağlanmıştır. Bu arada Hürriyet gazetesi kazanan öğrencilerimize elektronik lugat hediye etmiştir. 

Ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu zor günlerde özellikle, kadınların giderek kararan hayatlari,her gün kadın cinayeti haberleri , kadının iş hayatından çekilişinin hüzünlü sonuçları karşısında mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Derneğimizin çalışmaları, bizlere bir nebzede olsa  bir şeyler yapabilmenin huzurunu vermektedir

Bu konuda kadınlarımızı aydınlatmak amacı ile çok değerli konuşmacıların katıldığıi çeşitli Toplantılar ve Panel tartışmaları düzenlenmiştir. “Aile içi Şiddetin Önlenmesi “ kapsamında yapılan çalışmalar: 

 

Ocak ayında 

 

Kağıthane - Nurtepe'de  Şehit Kubilay İlköğretim Okulu'nda Sayın Genel Başkanımızın konuşmacı olduğu, 6. sınıf öğrencileri ve velilerinin katılımı ile yaklaşık 180 kişinin kaıldığı bir toplantı yapıldı,

 

Şubat ayında:

Burslu öğrencilerimiz arasında Aile İçi Şiddet konusunda bir kompozisyon Yarışması düzenlendi. 15 Şubatta teslim edilen 25 öğrencimizin kompozisyonlari 5 kişilik bir jüri tarafindan değerlendirildi

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde Türk Üniversiteli Kadınlar İstanbul Şubesi olarak 5 Mart Cumartesi günü Taxim Hill Otelde ''Gençlerin Gözüyle Aile İçi Şiddet'' konulu bir panel düzenlendi. Öğrencilerimiz, Üyelerimiz ve Burs Bağişçılarımızın katıldığı bu toplantıda Sayın Nazan Moroğlu, 7 burslu öğrencimizin ''Berdel''den 'Kadinin Ekonomik Güçlenmesi” ve 'Şiddete'' kadar pek çok konuyu tartıştıkları Paneli yönetti. 
Ayni gün Kompozisyon Yarışmamızın sonuçları açıklandı.  

 

 

 

Birincilik Ödülünü Gülcan Ay, 
İkincilik Ödülünü Seda Akkerdem, 
Üçüncülük Ödülünü ise Mehtap Kormeçli, kazandi. 

Birbirinden değerli kompozisyonları seçmekte zorlandık, ancak Sayın Genel Başkanımızın bu eserleri toplu olarak basalım sözü ile mutlu olduk.


Birincilik ödülünü Hürriyet Gazetesi, 
Ikincilik ödülünü Prof. Dr. Fuat Keyman bağışladı. 

 

Ayrıca ertesi gün Hürriyet gazetesinde Gülcan Ay ile röportaj yayınlandı. Yarışmaya katılanlar ödülümüz olan kitaplarını çok değerli sanatçımız Sayın Filiz Akın'ın elinden aldılar. Ayrıca burs bağışçılarımıza birer teşekkür belgesi sunuldu.  
Aşağıda 6 Mart Pazar günü Hürriyet gazetesi 10.sayfada çikan haber dikkatlerinize sunulur:

 

http://www.malatyaguncel.com/news_detail.php?id=61377 

http://www.attabot.com/haberleri/g%C3%BClcan-ay/

22 Mart 

Sarıyer, Ferahevler'de  Hürriyet İlköğretim Okulu'nda 90 kadar 7. ve 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla  Genel Başkanimiz Sayın Nazan Moroğlu'nun konuşmacı olduğu toplantı yapıldı.

 

11 Nisan 

Sariyer, Küçükarmutlu,Dumlupınar İlkögretim Okulunda 7 ve 8.sınıf yaklaşık 90 ögrencinin katılımıyla  Genel Başkanımız Nazan Moroğlunun konuşmacı olduğu toplantı yapıldı. 

 

 

Okullarda programlarımız Mayıs ve Haziran aylarında devam edecektir.

Okulların yaz tatili zamanında en muhtaç semtte 15 gün 'Yaz Şenliği' şeklinde bir eğitim programı planlamaktayız.