GELECEĞE UMUT KÖPRÜSÜ ÇALIŞMA GRUBU

(ÇOCUK GELİNLER SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ)

22 Aralıkta toplanan Çocuk Gelinler Çalışma Grubu isimlerini

GELECEĞE UMUT KÖPRÜSÜ

olarak değiştirdiler. Bu toplantıda gruba cok onemli katkıları olan koclarımız

Arzu Bagdatli ve Nuray Akmeriç  katılımcılara çekirdek grup oluşturmalarını ve bir yönetici seçmelerini teklif etti.

Kübra'nin başkan olduğu grupta Ezginur, Merva, Buse, Serap çalışacak. Destek grubunda ise Gamze, Cemre, Songül, Ozsu ve Ezgi Bakir yer aldı.

Destek grubunun genişlemesini temenni ediyoruz. 

Nicin bu projede yer aldıklarını anlatan1er dakikalık video çekimleri 25 aralıkta tamamlanacak.

Yarı yıl tatilinde evlerine gidecek öğrenciler yapacakları çalışmaları

Serap ile koordine edecekler.

İstanbul da kalacak olanlar ise Nezihe Bilhan ile birlikte program yapacaklar.

ÇGÇGrubu

11 Aralık 2017

 Derneğimizde toplandı. Sorunlar görüşüldü.Gönüllülük nedir, sorusuna cevaplar

arandı. Projenin yeniden adlandırılmasına karar verildi. Katılımcılar 1 hafta içinde isim konusunda grupta yazışacaklar ve neden bu projede gönüllü olduklarını anlatan kısa videolar haıirlayacaklar.

22 Aralıkta saat 16.00 da  toplanmak üzere toplantıya son verildi.

09 Şubat 2018

Geleceğe Umut Köprüsü  Grubu  Dernekte toplandı.Ara tatilde yapılan çalışmalar gözden geçirildi. Yaz çalışmaları için fikir alışverişi yapıldı.

[9:32 PM, 1/25/2018] Nezihe Bilhan TUKD: TUKD nin Değerli Genel Başkanı ve Üyeleri,

 

Ülkemizde erken evliliklerin önünün kesilemediği  acı  gerçeği

ile sık sık karşılaşıyoruz.

Hayata hazırlıksız başlayan, eğitim hakkı ve bedenine sahip çıkma hakkı elinden alınan bu çocuklar çoğu zaman şiddet  mağduru olmaktadırlar.  Derneğimizin değerli çalışmalarının yanısıra birkaç yıldır  Istanbul Şubesi olarak erken evlilikler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla burslu öğrencilerimizle   Çocuk Gelinler Çalışma Grubunu oluşturmuştuk. 

Bu kapsamda öğrencilerimiz 2 yıl çok güzel calismalar yaptılar.

Bu yıl ise 2 çok değerli koç ile çalışmalarımızı sürdürdük. 'Geleceğe  Umut Köprüsü' olarak adlandırdığımız yeni projemiz ile öğrencilerimiz tatil aylarında gittikleri evlerinde çevredeki 10-14 yaş arasi akraba ve komşu çocuklarına  derslerinde yardımcı olacaklar, onlarla kitap okuyacaklar ve onları eğitimlerine devam etmeye ve meslek edinmeye teşvik edecekler. Her biri rol model olarak onlarla umut köprüleri kuracaklar.

Yarı yıl tatilinde bir grup öğrencimiz Şişli Belediyesinin bilim evlerinde kardeşleriyle buluşup çok çeşitli faaliyetler yaptılar. Bu atölye çalışmalarına katılan çocukların mutluluğu öğrencilerimiz için ayrı bir övünç kaynağı oldu.

Bu yaz tüm  burslu  öğrencilerimizle bu çalışma devam edecek.

Geleceğe Umut Köprüsü projesinden Buse den gelen mesaj

 

Merhaba arkadaşlar sizlere drama atölyesi ve geleceğin meslekleri atölyesi hakkında bilgi vermek istiyorum

Bugün bilim evi projesinde 4. günümü bitirdim sabah ve öğle dersleri olmak üzere günde iki kere farklı bilim evi şubelerindeki çocuklarla bir araya gelme etkinlik yapma sohbet etme şansı buldum 

Bu harika proje sayesinde çocuklar hiç aşina olmadıkları kavramları duyuyor ve yeni bakış açıları kazanıyorlar ayrıca geleceklerine yön vermeye başladıkları yaşlarda rol model eksikliklerini tamamlıyor akıllarındaki soruları sorabiliyorlar . İşin en harika tarafıysa bu projenin iki tarafa da fayda sağlaması . Bu proje sayesinde birilerine birşeyler öğretmek onlara katkıda bulunmak hazzını yaşıyor aynı zamanda kişisel gelişimim açısından da önemli adımlar atıyorum . 

Bugün Gülbağ bilim evi'nde Bahar Hanım ın " çocuklar atölyeleri çok sevdi çok faydalı oldu eğer okul zamanı da uygun vaktiniz olursa başka atölye programları da düzenleyebiliriz " demesi ise beni o kadar mutlu etti ki 

Umarım hepimiz bu tür sosyal sorumluluk projeleriyle hem geleceğimiz çocukları hem de kendimizi geliştirmeye devam ederiz

Proje Adı:

Çocuk Gelinler 

Projenin Hedefi:

Kadının güçlenmesinin önündeki bu en önemli insan hakları ihlali, kadın bedenini zedelemekte ve ruh sağlığını bozmaktadır. Eğitimden, bedenine sahip çıkabilmekten mahrum bırakılan çocuklar hayata hazırlıksız başlamakta, şiddet mağduru olmakta ve aynı kaderden kendi evlatlarını da koruyamamaktadırlar.

Yurdumuzda sayılarının 4.5 milyon olduğu tahmin edilen çocuk gelinler konusunda TUKD İstanbul Şubesi, burs verilen öğrencileriyle gönüllülük esasına dayalı olarak bu çalışmayı başlatmıştır.

Projenin Amaçları:

· Öğrenciler ile ortak bir sosyal sorumluluk projesi yapmak,

· Katılımcıların eğitilmesi yoluyla konu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak,

· Ülkemizin farklı yörelerinden gelen katılımcılar (gönüllü öğrenciler) ile tatil aylarında gittikleri köyleri, kasabaları ve mahallelerinde çocuk gelinler sorunu konusunda farkındalık yaratma çalışmaları yapmak,

· Busorunu, ilgili yörelerde yaşayan halkın gündemine taşımak ve farkındalığı artırmak.

 

Hedef Grup: 

· Öğrencilerin ve ailelerinin yaşadıkları yörelerdeki akranlar, bireyler ve aileler

 

Proje Süresi: 8 ay

Proje çalışma ekibi:

Proje Koordinatörü: Nezihe Bilhan

Nazan Moroğlu, Güldal Göymen, Ayşe Taylan, Lale Saylan, Oya Akıncı, Merih Alanyalı

Eğitmenlerimiz: Av.Nazan Moroğlu, Prof. Dr. Anahit Coşkun, Yrd. Doç. İrem Akbulut, Psikolog İrem Mirzai

Projenin uygulama adımları:

 

· Katılımcıların birbiriyle haberleşebilmeleri için bir e-posta grubu oluşturulmuştur.

 

· 2014 yılı Mart ve Nisan aylarında, 8'er saatlik 2 ayrı grup eğitim programı gerçekleştirilmiştir.

· Her araştırıcının yaz tatili süresince, kendi bölgesinde en az 10 kişi veya aile ile birebir görüşme yapması istenmiştir.

· Ekim ayında geri bildirimler yazılı olarak alınacaktır.

· Süreci başarı ile tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilecektir.

 

· 2014-2015 döneminde program farklı gruplar için tekrarlanacaktır.

Çocuk Gelinler Çalışmasının 29 Nisan 2017 tarihindeki özeti;

 

Çalışmanın birincil amacı: Kız çocuklarının erken evlenmelerini önlemek

Çözüm: Çocuk bireylerin eğitimlerini sürdürmelerini ve uzun vadede meslek sahibi olmaları

İzlenecek Yol: Çalışma grubundaki öğrencilerin rol model olmaları

Hedef Kitle: 14-18 yaş aralığındaki çocuk bireyler

Metod: Çocuk bireylere ulaşma, iletişim kurma ve sürdürme

Süre: 2 ay

 

  Belirlenen yaş aralığındaki çocuk bireylerle iletişim kurmak, bu iletişim sırasında nötr, tarafsız ve yargısız bir tutum sergilemek; değiştirme odaklı değil küçük fakat kitlesel dönüştürme odaklı olmak; çocuk bireylerle, ortamla ve bulunulan coğrafi bölgeyle uyumlu ve özgün bir şekilde çocuk bireylere yol göstermek ve onları özendirmek suretiyle çalışmalarımızı sürdürmek konusunda hemfikiriz.

  Bu süreçte İstanbul'da bulunanlar için grup çalışması, İstanbul dışındaki illerde bulunanlar için bireysel çalışma uygun görüldü.

  Önümüzdeki dönemlerde özellikle sosyal medya ve röportaj gruplarının çalışmalarındaki sürdürülebilirlik için ve öncelikli olarak çalışmaya katılan öğrencilerde var olan farkındalığı arttırmak için öğrencilerin verdikleri eğitim sırasında kendi duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri günlük, hikaye, deneme ve röportaj gibi türlerde yazılar yazmalarınının faydalı olacağını düşündük. Üstelik bu yollarla çocuk bireylerden geri bildirim; küçük yaşta evlenmiş erişkin bireylerden de görüş alabilmenin kolaylaşacağını da ekledik. Ve tüm bunların yanında biz öğrencilerin duygu ve düşüncelerinin olduğu yazıları sosyal medya üzerinden kamu ile paylaştığımızda kişileri bu ve bunun gibi çalışmalara özendireceğimizi ön gördük.

  Yürüttüğümüz bu çalışma öğrencinin verdiği eğitimin konusu, yöntemi, süresi ve sürekliliği, eğitimin verildiği şehir ve eğitimi alan çocuk sayısı gibi parametrelere bağlı olduğundan ortaya konan çalışmanın sonuçlarını net verilerle görmek ve ileriye dönük diğer çalışmalarda rehber olmak için süregelen çalışmamızla ilgili istatistikler oluşturmayı düşündük.

  Çalışmamızda şimdilik dikkat çekici ve düşündürü bir isim ve yapacağımız sosyal paylaşımlar ve animasyonlar için bir imge eksikliklerini gördük. Çalışmaları Ertelememek ve geciktirmemek için toplantı tarihlerinin belirlenmesindeki katkılarınız bizim için önemli. Henüz saha çalışmalarına başlamadığımız bu dönemde projeye verilen önemi toplantılara olan sürekli katılımlarla değerlendirdiğimizi ifade ediyor ve gereken önemin verilmesini rica ediyoruz.

  Bir sonraki toplantıda görüşmek üzere sağlıcakla ve ümitle kalın.

22 Ocak 2018

Geleceğe Umut Köprüsünün

Şişli Belediyesi Bilim evlerinde yapılan Temel Tasarım Atölyesi çalısmaları