AKTİF KADIN YURTTAŞ EĞİTİMİ

Proje Adı:
Aktif kadın Yurttaş Eğitimi


Projenin Hedefi:

Aileden başlayarak kadının topluma katılımı ve uyum sağlaması için bilgilendirilmesi amaçlı çeşitli toplantı ve panel çalışmaları düzenlemek.

Projenin Amaçları:
 

  • 1. İletişim:

Kadınların çevreleri, eşleri ve çocukları ile doğru iletişim kurabilmeleri, karşısındaki kişileri dinleme ve duyduklarını algılayıp üzerinde fikir üretme yeteneğinin geliştirilmesi. Empati yapma yeteneklerinin geliştirilmesi.

 

  • 2. Özsaygı, kendine güvenin sağlanması:

 

Kendini yetersiz hissetme, saygı görmeme, aşağılanma duygusu ile başetme konularında kadının desteklenmesi. Kişisel gelişimine katkı sağlayacak aktivitelerden yararlanma ( ücretsiz tiyatro, konser, müze, şehir gezileri, kütüphaneler, ücretsiz kurslar, seminerler, konferanslar vs)

  • 3. Aile içi sorunlarla başetme:

 

Ergenlik çağındaki çocuklar
Eşlerle anlaşmazlık
Aile içinde zararlı alışkanlıklarla baş edebilme ( uyuşturucu, alkol, kumar  vs)
Aile içi şiddet
Geniş aile içi ilişkiler ( kayınvalide, kayınpeder, elti vs.)

 

Konularında nasıl iletişim kurulacağı, nasıl davranılacağı, sorunlarla nasıl başedilebileceği hakkında kadınların eğitilmesi.

  • 4. Aile bütçesi yönetimi:

Nasıl alışveriş yapılmalı, nerelerden tasarruf sağlanır, kredi kartı kullanımı, evdeki malzemelerin maksimum değerlendirilmesi, minimum çöp üretilmesi gibi.

  • 5. Hukuk:

 

Yasal hakların ve bunların nasıl kullanılacağının öğrenilmesi, 

 


Hedef Grup: 
Kadınlar


Proje Süresi:
1 yıl

11 Kasım 2015.  
Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi programımız çerçevesinde ilk toplantımız, 11 Kasım 2015 Çarşamba günü Kağıthane Hacı Bektaşı Veli Eğitim ve Kültür Derneği'nde yapıldı. Toplantı öncesinde çaylarımızı içerken katılımcılarla tanışma ve sohbet etme olanağı bulduk.
Kadınlarımızı aydınlatmak üzere, değerli zamanını ayırarak bizlerle olmayı kabul eden Dr. Mehtap Şentürk Çiçek, genel olarak Kadın Sağlığına yönelik konularla başladığı konuşmasına "Meme Kanseri" konulu bir sunum ile devam etti. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla karşılıklı etkileşimli olarak sürdürülen toplantı ilgiyle izlendi. 
Sayın Op. Dr. Mehtap Şentürk Çiçek'e içten teşekkürlerimizi sunarız.
Bir sonraki toplantımız, 20 Kasım 2015 Cuma günü aynı yer ve saatte yapılacak ve Stajyer Diyetisyen Tuğba Eğil tarafından "Beslenme" konusu işlenecek.

20 Kasım 2015.  
Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi programımız çerçevesinde ikinci toplantımız, Kağıthane Hacı Bektaşı Veli Eğitim ve Kültür Derneği'nde yapıldı. 
Çay ve sohbetle başlayan, daha sonra üyemiz Dr.Hülya Karadoğan ve bursiyerimiz Stajyer Diyetisyen Tuğba Eğil tarafından "Beslenme" konusunun işlendiği toplantımız geniş bir dinleyici kitlesi tarafından izlendi. 
Dr. Hülya Karadoğan ve Diyetisyen Tuğbe Eğil'in son derece eğitici ve eğlendirici sunumu büyük ilgi topladıi.
4 Aralıkta Psikolog İrem Mirzai ile yapacağımız toplantıda tekrer buluşmak üzere hanımlara veda ettik.
Kadınlarımızı aydınlatmak üzere, değerli zamanını ayırarak bizlerle olmayı kabul eden Dr.Hülya Karadoğan'a ve Diyetisyen Tuğba Eğil'e sonsuz teşekkürler.

04 Aralık 2015.  
Kagithane Kültür Merkezinde kalabalık bir katılımla ''Çocuk ve ergen sağlığı ile aile icindeki psikolojik sorunların çözümü'' üzerine sohbet toplantısı düzenledik. Uzman psikolog İrem Mirzai son derece yararlı interaktif metodlarla sorunları ele aldı. .
Gençlerle iletisim kopukluğu, ilkokul çağı cocukların çalışan annelere veya büyükannelere olan bağımlılıkları, genclerin uyku sorunları, ebeveyn ve arkadaş baskısı, üzerinde durulan diğer konulardı.
Dinleyicilerin ''yetişkin sorunları'' konusunda söyleşmek üzere konuşmacımızı yeniden davetiyle toplantımız son buldu

11 Mart 2018

Kars Arpaçay Doğruyol Köy Yardimlaşma Derneği:

Avukat Sükran Eroğlu ile Kadın Hakları Kadına Karşı Şiddet hakkında söyleşi yapıldı.

16 Mart 2018

ACEV Melek Koni Kadin Eğitim Merkezinde AKYE projesi çerçevesinde Avukat Nazan Moroğlu ile "KADIN ve HUKUK " konulu sohbet toplantısı, çok katılımlı ve kadın hakları, kadına karşı şiddet konuları  işlendi.

13 Nisan 2017

Cuma günü Melek ErmanKoni Kadin Eğitim  merkezinde ( Acev ile isbirligi icindeki) Avukat Şükran Eroğlu ile "Tüketici Haklari" konulu geniş katılımlı bir toplantı yaptik .

20 Nisan 2018

Cuma günü Dr. Seyda  Ocalmaz ile  Esenler Melek Erman Koni Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi'nde kadın sağlığı  konulu  (ozellikle ureme sagligi ) sohbet toplantisi  yapıldı.  Doğum kontrol metodlari ve enfeksiyonlardan korunma  yolları anlatıldı. Çok sayıda soru soruldu,  yoğun  öğrenme isteği dikkat çekti. Çok teşekkürler Dr. Seyda Öçalmaz..

28 Mayıs 2018

Melek Erman Konu Egitim Merkezinde Avukat Sukran Eroglu ile kadin haklari vatandaslik gorevleri uzerine sohbet toplantisi yaptik.

11 Şubat 2016.
Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi programımız çerçevesinde dördüncü toplantımız, Kağıthane Hacı Bektaşı Veli Eğitim ve Kültür Derneği'nde 'Hukuk Okur Yazarlığı' ve 'Çocuk Gelinler' konularında sohbet toplantısı olarak düzenledik.. 
Çay ve sohbetle başlayan, toplantımız daha sonra üyelerimiz Avukat Fatoş Serin ve Nezihe Bilhan'ın sunumları ile devam etti. Karşılıklı soru ve cevaplarla sonlanan toplantımız erkeklerin de dahil olduğu geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlendii.
Kadınlarımızı aydınlatmak üzere, değerli zamanını ayırarak bizlerle olan Avukat Fatoş Serin ve Nezhe Bilhan'a sonsuz teşekkürler.

14 Şubat 2017
2017 yılının ilk AKYE toplantısını Şişli Belediyesi Kaptanpaşa Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nde yaptık.Çok ilgi duyulan ve büyük bir katılım olan interaktif toplantımızda Dr. Hülya Karadoğan 'Kadın ve Çocuk Sağlığı, Sağlıklı beslenme ve Ergen Sorunları' üzerine konuştu ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

23 Şubat 2017
Esenler Melek Köni Eğitim Merkezinde, değerli üyemiz Avukat Nazan Moroğlu 
"Kadının yasal hakları" Konusunda kalabalık bir kadın topluluğuyla söyleşi yaptı ve sorularını yanıtladı. Sorunlarını çözmede destek oldu.

28 Şubat 2017
Kaptanpaşa Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nde,Yardımcı Docent Dr. Özdal Ersoy ile 'Bağırsak Sağlığı ve Sağlıklı Beslenme' konulu sohbet toplantısı yapıldı.Çok katılımlı bol soru cevap şeklinde geçen toplantıda rahat sindirim için gerekli olan bol su içmenin faydaları, kas güçlendirmenin yolları anlatıldı ve kalıtsal durumun etkisi vurgulandı.

04 Mart 2017
Erenler Vakfı etkinliğimiz; Değerli üyemiz Nazan Moroğlu'nun yönettiği panelde 'Anayasa ve Kadının Yasal Hakları' değerlendirildi. Toplantıya 200 den fazla dinleyici katıldı.

06 Mart 2017
Aktif Kadın Yurttaş projemiz kapsamında Şişli Belediyesi ile yaptığımız toplantıda değerli üyemiz Nazan Moroğlu 'Kadının Yasal Hakları'nı anlattı

10 Mart 2017
Melek Köni Eğitim Merkezi'nde Nazan Moroğlu, Yazgülü Aldoğan, Nezihe Bilhan ve Oya Akıncı ile 'Kadının Yasal Hakları' konulu sohbet toplantısı yapıldı.

28 Mart 2017
Salı, Kuştepe Sosyal Yaşam Merkezi'nde kadınlarla buluştuk. Katılımın yoğun olduğu, hukuk öğrencisi bursiyerlerimizin de katıldığı toplantıda sn. Nazan Moroğlu 'Kazanılmış Hakları ve Anayasa Değişikliği taslağını' anlattı.Daha sonra öğrencilerimiz katılımcılarla aydınlatıcı sohbetler yaptılar.